Dary Natury

pl en

RÓŻA - KRÓLOWA WŚRÓD ROŚLIN

15 czerwca 2017

Róża (Rosa L.) to prawdziwa Królowa Roślin. Ludzie zachwycali się nią już kilka tysięcy lat temu i zajęto się nią jako jedną z pierwszych roślin, z których tworzono odmiany, w szczególności ozdobne. Obecnie na świecie występuje ponad 200 dzikich gatunków róż oraz około 20 tysięcy odmian szlachetnych!

Ze względu na wyjątkowe właściwości zdrowotne i smakowe, różę wykorzystuje się do sporządzania różnego rodzaju herbatek, przetworów i napojów. W naszym gospodarstwie, ekologiczne świeże płatki róży pomarszczonej (Rosa rugosa) wykorzystujemy do produkcji wyjątkowo aromatycznej konfitury, pozyskując surowiec z własnej plantacji. Z owoców sporządzamy smaczne i zdrowe herbatki, jak również słodkie i wytrawne przetwory owocowe i owocowo- warzywne, a z nasion tłoczymy olej. Więcej o róży, jej historii, właściwościach i zastosowaniu przeczytacie w poniższym artykule. Zachęcamy również do zapoznania się z galerią zdjęć z trwających właśnie w Korycinach zbiorów płatków róży!

Badania przeprowadzone przez paleobiologów z USA dowiodły, że róże pojawiły się na Ziemi już 40 milionów lat temu. W starożytnym Egipcie róże poświęcone były Izydzie, bogini płodności i opiekunce rodzin. Rysunki przedstawiające róże znaleziono na ścianach egipskich grobowców, co świadczy o dużym znaczeniu tej rośliny w ich systemach religijnych. Krzewy różane cenili też antyczni Grecy, dla których róża była symbolem Afrodyty, bogini miłości. Safona, najsławniejsza poetka starożytnej Grecji z przełomu VII i VI wieku p.n.e., nazwała różę królową kwiatów. To określenie towarzyszy róży po dzień dzisiejszy, kiedy to nazywamy róże m. in. królowymi ogrodowych rabat. Róże były popularne także wśród Rzymian, którzy uprawiali je w ogromnych ogrodach i używali do uświetniania licznych uroczystości. W starożytnym Rzymie obchodzono święto ku czci duchów zmarłych, zwane Rosaria, kiedy to ozdabiano groby różami. Na Bliskim i Dalekim Wschodzie róże stanowiły surowiec do produkcji bardzo cenionego i poszukiwanego olejku różanego. Róże wykorzystywano też do wytwarzania wody różanej oraz perfum. Krzewy różane w swoich pieśniach opiewali trubadurzy, średniowieczni poeci i muzycy francuscy. Róża była ozdobą herbów rodzin panujących, a w XV wieku dała też nazwę jednej z angielskich wojen. Była to Wojna Dwóch Róż, toczona pomiędzy rodem Lancasterów, który to ród miał w herbie różę czerwoną oraz Yorków, który miał w herbie różę białą.

 

 

Walory dekoracyjne krzewów różanych trudne są do przecenienia. Jednak warto ten cenny krzew mieć w swoim ogrodzie nie tylko dla jego wspaniałych kwiatów i owoców, które możemy zebrać. Stanowi on także świetną stołówkę dla ptaków zimą, latem natomiast ptaki chętnie zakładają gniazda w kolczastych gałęziach dzikiej róży.

Owoc róży może zawierać do 2% witaminy C w swojej masie i wystarczy zjeść 3-4 owoce, by zaspokoić dzienne zapotrzebowanie człowieka na tę witaminę. Naturalna witamina zawarta w owocach jest przy tym nieporównywalnie lepiej przyswajalna od witaminy syntetycznej w tabletkach. Owoce róży zawierają również witaminy A, B1, B2, E, K i kwas foliowy, flawonoidy, kwasy organiczne, pektyny oraz garbniki. Warto pamiętać, że ze zbiorem owoców róży nie czekamy do pierwszych przymrozków, tak jak w przypadku wielu innych owoców, a zbieramy je zaraz po dojrzeniu, ponieważ niskie temperatury powodują zmniejszenie zawartości witaminy C.

Prócz dobrze znanych surowców pozyskiwanych z róży, takich jak owoce czy płatki kwiatów, można wykorzystywać również młode listki, z których sporządzić możemy smaczną i bardzo zdrową herbatkę. W wielu krajach używa się również korzenia dzikiej róży, stosowanego wewnętrznie i zewnętrznie jako lek. Odwar z korzenia dzikiej róży pije się przy kamicy nerkowej, zewnętrznie stosuje się kąpiele w odwarach przy problemach skórnych.

Owoc róży zawiera cenne nasiona, które co prawda nie zawierają witaminy C i innych cennych składników, znajdujących się w miąższu, zawierają natomiast około 5-7% bardzo cennego oleju. Olej z nasion dzikiej róży jest bardzo smacznym olejem, szkoda jednak zużywać go do celów kulinarnych, gdyż jest przede wszystkim wspaniałym środkiem kosmetycznym. Nazywany jest olejem młodości, gdyż przeciwdziała pojawianiu się zmarszczek i hamuje proces starzenia się skóry.

Te cenne właściwości krzewu dzikiej róży powodują, że coraz częściej różą interesują się działkowcy i rolnicy, wprowadzając tę roślinę do uprawy.

 

 

W naszej pracy cenimy mądrość wielowiekowych receptur i tradycje używania regionalnych składników. Surowce używane do produkcji naszych wyrobów pozyskujemy z ekologicznych własnych plantacji, dbając o ich najwyższą jakość i lokalne pochodzenie. Z uwagi na wyjątkowe właściwości i bogatą historię, szczególnym szacunkiem darzymy krzewy różane. W naszej produkcji wykorzystujemy surówce pochodzące z dwóch gatunków róż- róży dzikiej (Rosa Canina L.) oraz róży pomarszczonej (Rosa rugosa Thunb.).

W ofercie firmy Dary Natury znaleźć można między innymi ekologiczne herbatki na bazie dzikiej róży (herbatka Różana, herbatka Różano-malinowa, płatki i pączki Róży, owoc dzikiej róży, herbatka Truskawkowo-malinowo-różana), cukier różany będący połączeniem ekologicznego cukru trzcinowego i świeżych płatków róż, a także ekologiczny, tłoczony na zimno olej z nasion dzikiej róży. Ciekawą propozycją jest również wspomniana już konfitura z płatków róży- wyjątkowo aromatyczny dodatek do wypieków i deserów. Na uwagę zasługuje również przecier z owoców dzikiej róży, będący doskonałym witaminowym deserem, jak również dodatkiem do wypieków czy składnikiem kremowej zupy. Przetwory różane w naszej ofercie to również kompot z owoców róży, owoc róży w zalewie octowej, ocet winny różany, syrop z owoców róży czy różana zaprawka do alkoholu. Szczególnie polecamy naszą nową pastę różano- paprykową- jest to wytrawna propozycja dla amatorów zdecydowanych, pikantnych smaków, świetna na sezon letni jako dodatek do dań z grilla, makaronów i zapiekanek.

Newsletter
Bądź z nami na bieżąco zapisz się
Partnerzy