Dary Natury

pl en

DARY NATURY W KRAINIE CEJLOŃSKIEJ HERBATY

27 czerwca 2017

Sri Lanka słynie z najlepszych herbat na świecie. Kiedy w XIX wieku plantacje cejlońskiej kawy padły ofiarą wirusa Hemileia vastratrix, szkockiemu plantatorowi Jamesowi Taylorowi udało się wyhodować tam drzewa herbaciane. Od tego czasu cejlońska herbata zyskała światową renomę dzięki wyjątkowym właściwościom smakowym i zdrowotnym. W związku z rozwojem Darów Natury i planowanym poszerzeniem jej oferty o produkty na bazie zielonej, czarnej i białej ekologicznej herbaty, właściciel firmy Mirosław Angielczyk postanowił sprawdzić u źródła jak z wielu dostępnych na rynku herbat wybrać te najlepsze.

W górzystym rejonie Nuwara Elija, gdzie produkuje się najlepszą cejlońską herbatę, dominują plantacje wegetatywne, powstałe z sadzonek. Uważa się, że najlepszej jakości herbata pochodzi z plantacji położonych powyżej 1200 m n. p. m.- nazywana jest „high grown tea” i sprzedawana po najwyższych cenach. Oprócz niej występują jeszcze dwa rodzaje: „middle grown” oraz „low grown”, czyli herbaty pochodzące z plantacji usytuowanych na wysokości 600- 1200m n.p.m. i poniżej. Najlepsze liście herbaciane rosną na krzewach nie starszych niż 40 lat.

Proces produkcji czarnej herbaty z technologicznego punktu widzenia jest bardzo prosty. Liście są zbierane co kilka dni z tych samych drzew przez cały rok, następnie transportowane do fabryki, gdzie po podsuszeniu przenosi się je ręcznie do maszyny rolującej. Wskutek rolowania i rozdrabniania uwalniane są substancje rozpoczynające proces fermentacji. Po odsianiu i sfermentowaniu herbata suszona jest w specjalnej suszarce. Następnie ma miejsce proces oczyszczania produktu z gałązek, szypułek i innych zanieczyszczeń oraz sortowanie herbaty na różne frakcje.

 

 

Czarna i zielona herbata pochodzą z liści tej samej rośliny Camellia sinensis - różnica wynika jedynie ze sposobu produkcji. Podczas gdy czarna herbata jest podsuszana, rolowana, fermentowana i suszona, zieloną parzy się i formuje bez procesu fermentacji. Na Sri Lance powstała również specjalna odmiana herbaty zwana białą, srebrną lub złotą. Do jej produkcji wykorzystuje się stożki wzrostu drzewa herbacianego.

Podczas wizyty na Sri Lance przedstawiciele firmy Dary Natury mieli możliwość odwiedzenia ekologicznych plantacji herbaty i certyfikowanych zakładów przetwórczych. – Nasza firma ma już ponad 27 lat doświadczenia w branży ekologicznych surowców zielarskich i rodzime zioła są nam dobrze znane. Jednak jeśli chodzi o herbaty, dopiero przymierzamy się do wprowadzenia ich do swojej oferty. Dbając o najwyższą jakość surowców i starając się wciąż poszerzać wiedzę w zakresie ekologicznych produktów i metod uprawy, postanowiliśmy poszukać informacji u samego źródła i znaleźć najlepsze możliwe surowce. Doskonała okazją do tego była wizyta na Sri Lance, która jest kolebką herbaty cejlońskiej.- mówi właściciel firmy, Mirosław Angielczyk. – Zdobytą wiedzę chcemy zaszczepiać u naszych pracowników, będziemy się nią również dzielić z naszymi odbiorcami. Jakość surowców jest dla nas priorytetem, a zakup herbaty bezpośrednio od jej wytwórców pozwoli nam na lepszą kontrolę i powtarzalność jakościową każdej partii. Posiadane przez producentów ekologiczne certyfikaty jak również prostota procesu produkcyjnego pozwalają nam mieć pewność, że nasi lankijscy partnerzy dokładają wszelkich starań, by surowce spełniały europejskie standardy. Gwarancja stosowania ekologicznych metod uprawy jest dla nas ważna, pozwala bowiem na zachowanie różnorodności biologicznej w tym pięknym miejscu na świecie.

 

 

W najbliższym czasie firma Dary Natury planuje wprowadzenie na rynek ekologicznych, wysokojakościowych herbat. W ofercie znajdą się herbaty zielona, czarna i biała, jak również mieszanki herbaciane z dodatkiem rodzimych surowców zielarskich. Herbaty dostępne będą w formie sypanej, w saszetkach jak również w nowej formie piramidek.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z naszej wyprawy.

Newsletter
Bądź z nami na bieżąco zapisz się
Partnerzy